Hakkımızda

img

Hakkımızda

Aikido Konya Topluluğu

img img img img

Hakkımızda

Spor Okulu

Aikido Konya Topluluğu 2006 yılında Bozlak Sensei tarafından kurulmuştur. Topluluğumuz Aikido Budo Federasyonu üyesidir.  

Nobuyoshi Tamura Kimdir.

Tamura Sensei (8. Dan) Aikido tarihinde önemli bir yeri olan Shihanlardandir.

O-Sensei'nin film ve fotoğraflarinda karşımıza en çok çıkan O Sensei'nin ukesidir. O-Sensei'ye en yakın Aikidoka olduğuna inanılmaktadır.

Kendisi Aikikai Hombu Dojo'nun ve IAF'nin (Uluslararası Aikido Federasyonu) en önemli isimlerinden birisidir. Aşağıdaki sözleri yazmış olduğu Aikido kitabından çevrilmiştir.

"Budo'nun en önde gelen düşmanları kızgınlık, tereddüt, korku, şüphe, küçümseme ve övünmedir. Aksine ruh yüceliği ve cesaret güçlendirilmelidir. Kazanılması gereken yegane zaferin kendinize karşı olduğunu aklımızdan çıkmamalı."

"Güce bağlanmayın. Bujutsu'da tekniklerin etkili oluşuna ve gücüne önem versek de en önemlisi bunun bile aşılmasıdır. Aikido calışması karşımızdakileri yaralamaya ya da çalıştırmamaya donüşmemelidir. Aikido'da kullanılan güç Evren kurallarının uygulanmasıyla doğar. Ne kadar güçlü olursa olsun, buna karşı gelen kişi zaferi tadamaz. Aikido, Evrenin işleyişinin incelenmesidir. Bunun karşıtı olan yollara girilmemelidir."

"Hiç şüphesiz Aikido eğitimi söz konusu olduğunda en önemli şey iyi bir hocadır. Eğitimci teknik açıdan cok çalışmalı ancak ruhsal ve ahlaki açıdan daha da ileri gitmelidir. Gönül gözünü açarak öğrencilerine iyi bir örnek olmalıdır."

"O Sensei bir okul öğretmeni gibi öğretmezdi. Onun eğitme tarzı bana klasik Budo eğitiminden de farklı görünürdü. Onunla çalışırken dikkatiniz asla dağılmazdı. Kendini tanıma yoluyla Aikido'yu kurarak barış dolu bir dünyaya giden yolu açtı. Kamiza'ya dönerek güçlü ve net sesiyle söylediği Noritolar (Shinto ilahileri) ve tavrı herkesi derinden etkilerdi...

...Asla teknikleri açıklamaz ve geldiği gibi dojodan yok olurdu. Böylece bizi çalışmaya, keşfetmeye, daha iyi bakmaya ve görmeye zorlardı."

Tamura Shihan 9 Haziran 2010'da vefat etmiştir.

Nebi Vural Kimdir ?

Savaş sanatlarıyla henüz 15 yaşındayken tanışan Nebi Vural, 1951 yılında Türkiye’de doğmuştur. Yüksek tahsiline devam etmek üzere gittiği Fransa’da, 1973 yılında Nobuyoshi Tamura Shihan ile tanışmış ve o tarihten itibaren ustasının öğretisine kendini adamıştır. Japon ustalara çok yakın, çalışkan ve hocasına yürekten bağlı bir öğrenci olan Nebi Vural Sensei, mükemmel bir takipçi ve saygı örneği olarak tanınmıştır. Avrasya Aikido Organizasyonu teknik direktörlüğü görevinin yanı sıra, birçok ülke federasyonunda “Teknik Danışman” olarak görev almaktadır. En önemli görevi, kaliteli Aikido eğitmenleri yetiştirmektir. Uzun yıllardır, Aikido’yu tanıtmak ve eğitmenleri eğitmek için her hafta, Avrupa ve Asya’nın farklı bir ülkesinde seminer vermektedir. Uluslararası Aikido Festivali’nin yaratıcısı ve baş eğitmenidir.

Bozlak Sensei Kimdir. ?

Üniversite öğrenimini Konya ve Ankara’ da tamamladı. Halen üniversite öğrencisi ve üst düzey yönetici olarak yaşamıma devam etmekte. Spora 8 yaşında JUDO ile başladı. 

Uzun yıllar Judo ve Jiujitsu eğitimi aldı. Daha sonra 1998 yılında Kenji Kumagai hocamızın verdiği bir dersi seyrettikten sonra. O ders onda fırtınaların kopmasına sebep oldu böylece Aikido serüvenine başlamış oldu. 

2003 yılında tekrar Konya’ya tekrar döndüğü zaman Aikido’dan da uzak kaldı. Aikido çalışacak bir grup aramaya başladı. O dönemlerde kendisi Hava Kuvvetlerinde komutan olan Aikido sevdalısı Kaya Aniç  (Sempai) ile tanıştı ve Aikido hayatında tekrar yerini aldı. O zamandan bu zaman bir çok yabancı ve Türk hocayla çalıştı. 

Tamura Shihanın öğrencisi olan Nebi Vural Ekolunu benimsemiştir.


16

Yıl

Aikido Konya Topluluğu 2006 Yılında Kurulmuştur.

Aikido Konya

2006 Yılında Bozlak Sensei Tarafından Kurulmuştur.